Elected Officials

US Senators From Idaho

US Representatives from Idaho

Idaho State Senators

Idaho State Representatives

Selected US Representatives

Selected US Senators

US SENATORS:

James E. Risch (R)
350 N. 9th St., Ste. 302
Boise, ID 83702

Mike Crapo (R)
252 East Front Street, Ste. 205
Boise, ID 83702

US REPRESENTATIVES:

Russ Fultcher (R)
First District
1520 Longworth House Office Building
Washington, D.C. 20515

Michael K. Simpson (R)
Second District
2084 Rayburn House Office Building
Washington, D.C. 20515

IDAHO STATE SENATE:

Jeff Age broad (R)
District 13
3615 Portland Ave.
Nampa, ID 83636
Committees: Commerce/Human Resources–Vice Chair, Finance

Kelly Arthur Anthon (R)
District 27
725 E. 300 S.
Burley, ID 83318
Committees: Judiciary/Rules, Local Government/Taxation, State Affairs

Steve Bair (R)
District 31
947 W. 200 S.
Blackfoot, ID 83221
Committees: Finance–Chair, Resources/Environment

Regina M. Bayer (R)
District 21
265 E. Calderwood Dr.
Meridian, ID 83642
Committees: Agricultural Affairs, Health/Welfare

Bert Bracket (R)
District 23
48331 Three Creek Highway
Rogerson, ID 83302
Committees: Transportation–Chair, Resources/Environment–Vice Chair

Cherie Buckner-Webb (D)
Assistant Minority Leader
District 19
2304 W. Bella St.
Boise, ID 83702
Committees: Education/State Affairs

Grant Brugoyne (D) — Responsive
District 16
2203 Mountain View Dr.
Boise, ID 83706
Committees: Commerce/Human Resources, Judiciary/Rules, Local Government/Taxation

Van T. Burtenshaw (R)
District 35
1329 E. 1500 N.
Terreton, ID 83450
Committees: Finance, Health/Welfare

Don’t Cheatham (R)
District 3
PO Box 2011
Post Falls, 83877
Committees: Judiciary/Rules, Local Government/Taxation

Carl Crabtree (R)
District 7
36 White Tail Acres Lane
Grangeville, ID 83530
Committees: Transportation–Vice Chair, Education

Lori Den Hartog (R)
District 22
PO Box 267
Meridian, ID 83680
Committees: Agricultural Affairs–Vice Chair, Education, Transportation

C. Scott Grow (R)
District 14
556 N. Clearpoint Way
Eagle, ID 83616
Committees: Local Government/Taxation–Vice Chair, Finance, Judiciary/Rules

Jim Guthrie (R)
District 28
320 S. Marsh Creek Red.
Inkom, ID 83245
Committees: Agricultural Affairs–Chair, Commerce/Human Resources, Resources/Environment

Mark Harris (R)
District 32
1619 8-Mile Creek Rd.
Soda Springs, ID 83726
Committees: State Affairs–Vice Chair, Agricultural Affairs, Health/Welfare

Lee Headed (R)
District 24
1631 Richmond Dr.
Twin Falls, ID 83301
Committees: Resources/Environment–Chair, Health/Welfare

Brent Hill (R)
President Pro Tempore
District 34
1010 S. 2nd East
Rexburg, ID 83340
Committees: Local Government/Taxation, State Affairs

Dan G. Johnson (R)
District 6
PO Box 2117
Lewiston, ID 83501
Committees: Finance–Vice Chair, Resources/Environment

Maryanne Jordan (D)
Minority Caucus Chair
District 17
312 N. Atlantic Street
Boise, ID 83706
Committees: Agricultural Affairs, Health/Welfare, Resources/Environment

Todd M. Lakey (R)
District 12
12905 Venezia Court
Nampa, ID 83651
Committees: Judiciary/Rules–Chair, Commerce/Human Resources, Local Government/Taxation

Abby Lee (R)
District 9
5370 Elmore Rd.
Fruitland, ID 83619
Committees: Judiciary/Rules–Vice Chair, Finance, Health/Welfare

Dave Lent (R)
District 33
1186 Caysie Circle
Idaho Falls, ID 83402
Committees: Agricultural Affairs, Education

Patti Anne Lodge (R)
District 11
PO Box 96
Huston, ID 83630
Committees: State Affairs–Chair, Judiciary/Rules, Transportation

Fred S. Martin (R)
District 15
3672 Tumbleweed Place
Boise, ID 83713
Committees: Health/Welfare–Chair, Commerce/Human Resources

Dean M. Mortimer (R)
District 30
7403 S. 1st East
Idaho Falls, ID 83404
Committees: Education–Chair, Agricultural Affairs, Resources/Environment

David Nelson (D)
District 5
804 East E St.
Moscow, ID 83843
Committees: Agricultural Affairs, Health/Welfare

Mark Nye (D)
District 29
PO Box N
Pocatello, ID 83205-0040
Committees: Finance, Judiciary/Rules, Local Government/Taxation

Jim L. Patrick (R)
District 25
2231 E. 3200 N.
Twin Falls, ID 83301
Committees: Commerce/Human Resources–Chair, Agricultural Affairs, Resources/Environment

Jim Rice (R)
District 10
1011 Teton Ave
Caldwell, ID 83605
Committees: Local Government/Taxation–Chair, Transportation

Mary Souza (R)
District 4
PO Box 2223
Coeur d’Alene, ID 83816
Committees: Health/Welfare–Vice Chair, Commerce/Human Resources, State Affairs

Michelle Stennet (D)
Minority Leader
District 26
PO Box 475
Ketchum, ID 83340
Committees: Resources/Environment, State Affairs

Steven P. Thayn (R)
District 8
5655 Hillview Rd.
Emmett, ID 83617
Committees: Education–Vice Chair, Commerce/Human Resources, Judiciary/Rules

Steve Vick (R)
Assistant Majority Leader
District 2
2140 E. Hanley Ave.
Dalton Gardens, ID 83815
Committees: Local Government/Taxation, State Affairs

Janie Ward-Engelkin (D)
District 18
3578 S. Crosspoint Ave.
Boise, ID 83706
Committees: Commerce/Human Resources, Education

Chuck Winder (R) — Responsive
Majority Leader
District 20
5228 N. Ebbetts Ave.
Boise, ID 83713
Committees: Education, State Affairs, Transportation

Jim Woodward (R)
District 1
PO Box 151
Sagle, ID 83860
Committees: Education, Finance

IDAHO HOUSE OF REPRESENTATIVES:

Chris Abernathy (D)
District 29
House Seat A
1768 S. Grant
Pocatello, ID 83204
Committees: Environment, Energy/Technology–Vice chair, Appropriations, Judiciary, Rules/ Administration

James S. Addis (R)
District 4
House Seat A
PO Bod 645
Coeur d’Alene, ID 83816
Committees: Resources/Conservation, Revenue/Taxation, Transportation/Defense

Paul Amador (R)
District 4 B
333 W. Vista Dr.
Coeur d’Alene, ID 83815
Committees Agricultural Affairs, Education, Judiciary, Rules/Administration

Neil A. Anderson (R)
District 31A
71 S. 700 W.
Blackfoot, ID 83222
Committee: Commerce/Human Resources–Vice Chair, Appropriations, Environment, Energy/Technology

Robert Anderst (R)
District 12A
7401 E. Grey Lag Dr.
Nampa, ID 83687
Committees: Ways/Means–Chair, Environment, Energy/Technology, Revenue/Taxation

Kevin Andrus (R)
District 28B
6948 E. Old Oregon Trail
Lava Hot Springs, ID 83246
Committees: Agricultural Affairs, Business, State Affairs

Randy Armstrong (R)
District 28A
PO Box 8
Inkom, ID 83245
Committees: State Affairs–Vice Chair, Business, Environment, Energy/Technology

Vito Barbieri (R)
District 2A
564 E. Prairie Ave.
Dalton Gardens, ID 83815
Committees: Business, Local Government, State Affairs

Scott Bedke (R)
District 27A
PO Box 89
Oakley, ID 83346
Speaker of the House

Steve Berch (D)
District 15A
PO Box 4903
Boise, ID 83711
Committees: Business, Education, Local Government

Megan Blanksma (R)
District 23B
595 S. Thackeray Road
Hammet, ID 83627
Committees: Health/Welfare, Resources/Conservation, Transportation/Defense, Ways/Means

Judy Boyle (R)
District 9B
PO Box 57
Midvale, ID 83645
Committees: Agricultural Affairs–Chair, Education, Resources/Conversation

Greg Chaney (R)
District 10B
PO Box 489
Caldwell, ID 83606
Committees: Judiciary, Rules/Administration–Vice Chair, Revenue Taxation

Sue Chew (D)
District 17B
1304 Lincoln Ave.
Boise, ID 83706
Committees: Commerce/Human Resources, Health/Welfare, Local Government

Chad Christensen (R)
District 32B
3890 E. 65th South
Ammon, ID 83406
Committees: Commerce/Human Resources, Health/Welfare, Local Government

Lance W. Clow (R)
District 24A
2170 Bitterfoot Dr.
Twin Falls, ID 83301
Committees: Education–Chair, Business, Local Government

Gary E. Collins (R)
District 13B
2019 E. Massachusetts Ave
Nampa, ID 83686
Committees: Revenue/Taxation–Chair, Business, Local Government

Brent J. Crane (R)
Assistant Majority Leader
District 13A
PO Box 86
Nampa, ID 83653
Committees: Business, State Affairs, Ways/Means

Muffy Davis (D)
District 26A
PO Box 1477
Ketchum, ID 83340
Committees: Health/Welfare, Judiciary, Rules/Administration, Transportation/Defense

Thomas Dayley (R)
District 21B
4892 S. Willandra Way
Boise, ID 83709
Committtes: Judiciary, Rules/Administration–Chair, Agricultural Affairs, Revenue/Taxation

Gayann DeMordaunt (R)
District 14B
1017 S. Arbor Island Way
Eagle, ID 83616
Committee: Business– Vice Chair, Education, Transportation/Defense

Sage G. Dixon
District 1B
PO Box 206
Ponderay, ID 83852
Committees: Business–Chair, Revenue/Taxation, Transportation/Defense

Barbara Ehardt (R)
District 33A
961 J Street
Idaho Falls, ID 83402
Committees: Education, Environment, Energy/Technology, Judiciary, Rules/Administration

Jake Ellis (D)
District 15B
3383 N. Five Mile Road #298
Boise, ID 83713
Committees: Commerce/Human Resources, Environment, Energy/Technology, Revenue/Taxation

Mathew W. Erpelding (D)
Minority Leader
District 19A
PO Box 1697
Boise, ID 83701
Committees: Agricultural Affairs, Resources/Conservation, Revenue/Taxation, Ways/Means

Rodney G. Furniss (R)
District 35B
346 N. 4456 East
Rigby, ID 83442
Committees: Business, Environment, Energy/Technology, Revenue/Taxation

John Gannon (D)
District 17A
1104 S. Johnson St.
Boise, ID 83705
Committees: Judiciary, State Affairs, Transportation/Defense

Terry Gestrin (R)
District 8A
PO Box 399
Donnelly, ID 83615
Committees: Resource/Conversation–Vice Chair, Revenue/Taxation, Transportation/Defense

Marc Gibbs (R)
District 32A
632 Highway 34
Grace, ID 83241
Committees: Resources/Conservation–Chair, Health/Welfare

Priscilla Giddings (R)
District 7A
PO Box 43
White Bird, ID 83554
Committees: Agricultural Affairs, Commerce/Human Resources, Revenue/Taxation

Bill Goesling (R)
District 5A
1141 Paradise Ridge Rd.
Moscow, ID 83843
Committees: Agricultural Affairs, Education, Judiciary, Rules/Administration

Brooke Green (D)
District 18B
285 W. Carter St.
Boise, ID 83706
Committees: Business, Local Government, State Affairs

John Green (R)
District 2B
PO Box 817
Post Falls, ID 83854
Committees: Commerce/Human Resources, Health/Welfare, Local Government

Steven Harris (R)
District 21A
3432 E. Plympton Dr.
Meridian, ID 83642
Committees: State Affairs–Chair, Commerce/Human Resources, Transportation/Defense

Linda Wright Hartgen (R)
District 24B
1681 Wildflower Lane
Twin Falls, 83301
Committees: Environment, Energy/Technology, Judiciary Rules/Administration, State Affairs

James Holtzclaw (R)
District 20B
3720 N. Heritage View Ave.
Meridian, ID 83646
Committees: Commerce/Human Resources–Chair, State Affairs, Transportation/Defense

Wendy Horman (R)
District 30B
1860 Heather Circle
Idaho Falls, Idaho 83406
Committees: Appropriations–Vice Chair, Environment, Energy/Technology

Clark Kauffman (R)
District 25B
3791 N. 2100 E.
Filer, ID 83328
Committees: Appropriations, Resources/Conservation, Transportation/Defense

Ryan Kerby (R)
District 9A
5470 Highway 52
New Plymouth, ID 83655
Committees: Education–Vice Chair, Agricultural Affairs, Judiciary, Rules/Administration

Mike Kingsley (R)
District 6B
3413 Bluebird Circle
Lewiston, ID 83501
Committees: Local Government–Vice Chair, Commerce/Human Resources, Health/Welfare

Laurie Lickley (R)
District 25A
445 E. 400 South
Jerome, ID 83338
Committees: Environment, Energy/Technology, Health/Welfare, Resources/Conservation

Gary Marshall (R)
District 30A
5714 N. 26th West
Idaho Falls, ID 83402
Committees: Agricultural Affairs, Education, Judiciary, Rules/Administration

Rob Mason (D)
District 16B
2902 W. Good St
Boise, ID 83703
Committees: Environment, Energy/Technology, Resources/Conservation, Revenue/Taxation

John McCrostie
District 16A
7820 W. Riverside Dr.
Garden City, ID 83714
Committees: Education, Judiciary, Rules/Administration, Local Government

Ron Mendive (R)
District 3A
3732 S. Dusty Lane
Coeur d’Alene, ID 83814
Committees: Local Government–Chair, Education, Resource/Conservation

Jason A. Monks (R)
Assistant Majority Leader
District 22B
3865 S. Black Cat Rd.
Nampa, ID 83687
Committees: Business, State Affairs, Transportation/Defense, Ways/Means

Dorothy Moon (R) — Responsive
District 8B
H.C. 67/ Box 304
Stanley, ID 83278
Committees: Education, Environment/Technology, Resources/Conservation

Mike Moyle (R)
Majority Leader
District 14A
480 N. Plummer Rd.
Star, ID 83669
Committees: Resources/Conservation, Revenue/Taxation, Ways/Means

Tammy Nichols (R)
District 11B
10 S. Hawthorne Dr. #651
Middleton, ID 83644
Committees: Agricultural Affairs, Business, Revenue/Taxation

Joe Palmer (R)
District 20A
1524 N. Meridian Rd.
Meridian, ID 83642
Committees: Transportation/Defense–Chair, Business, State Affairs

Britt Raybould (R)
District 34B
PO Box 653
Rexburg, ID 83440
Committees: Appropriations, Environment, Energy/Technology, Resources/Conservation

Jerald Raymond (R)
District 35A
3352 E. 750 North
Menan, ID 83434
Committees: Agricultural Affairs, Business, Education

Doug Ricks (R)
District 34A
140 S. 3rd East
Rexburg, ID 83440
Committees: Judiciary, Rules/Administration, Revenue/Taxation, Transportation/Defense

Ilana Rubel (D)
District 18
2750 Migratory Dr.
Boise, ID 83706

Paul E. Shepherd (R)
District 7B
PO Box 277
Riggins, ID 83549
Committees: Transportation/Defense–Vice Chair, Education, Resource/Conservation

Elaine Smith (D)
Minority Caucus Chair
District 29B
3759 Heron Ave.
Pocatello, ID 83201
Committees: Business, Environment, Energy/Technology, State Affairs, Ways/Means

Thrya Stevenson (R)
District 6A
PO Box 369
511 Walnut St.
Nezperce, ID 83543
Committees: Revenue/Taxation–Vice Chair, Agricultural Affairs, Business

Scott A. Syme (R)
District 11A
206 S. 9th Ave., Ste. 105
Caldwell, ID 83605
Committees: Appropriations, Commerce/Human Resources, Transportation/Defense

Sally Toone (D)
District 26B
2096 E. 1500 S.
Gooding, ID 83330
Committees: Agricultural Affairs, Appropriations, Resources/Conservation

Caroline Nilsson Troy (R)
District 5B
2794 Highway 95
Genesee, ID 83832
Committees: Agricultural Affairs–Vice Chair, Appropriations, Judiciary, Rules/Administration

John Vander Woude (R)
District 22A
5311 Ridgewood Rd.
Nampa, ID 83687
Committees: Environment, Energy/Technology–Chair, Health/Welfare, Resources/Conservation

Jarom Wagoner (R)
District 10A
11846 Linden Rd.
Caldwell, ID 83605
Committees: Health/Welfare–Vice Chair, Local Government

Melissa Wintrow (D)
District 19B
1711 Ridenbaugh St.
Boise, ID 83702
Committees: Appropriations, Judiciary, Rules/Administration, Transportation/Defense

Tony Wisniewski (R)
District 3B
PO Box 2483
Post Falls, ID 83854
Committees: Commerce/Human Resources, Education, Local Government

Fred Wood (R)
District 27B
PO Box 1207
Burley, ID 83318-0828
Committees: Health/Welfare–Chair, Resources/Conservation

Julianne Young (R)
District 31B
274 N. 400 West
Blackfoot, ID 83221
Committees: Environment, Energy/Technology, Judiciary, Rules/Administration, State Affairs

Rick D. Youngblood (R)
District 12B
12612 Smith Ave.
Nampa, ID 83651
Committees: Appropriations–Chair, Transportation/Defense

Christy Zito (R)
District 23A
8822 Old Highway 30
Hammett, ID 83627
Committees: Agricultural Affairs, Judiciary Rules/ Administration, State Affairs

Bryan Zollinger (R)
District 33B
2355 S. Bellin Rd.
Idaho Falls, ID 83402
Committees: Health/Welfare, Judiciary Rules/Administration, Local Government

UNITED STATES REPRESENTATIVES:

Alexandria Ocasio-Cortez
229 Cannon House Office Building
Washington, D.C. 20525-3214

Nancy Pelosi
1236 Longworth House Office Building
Washington, D.C. 20515-0512

UNITED STATES SENATORS:

Cory Booker
717 Hart Senate Office Building
Washington, D.C 20510

Kamala D. Harris
112 Hart Senate Office Building
Washington, DC 20510

Rand Paul
168 Russell Senate Office Building
Washington, D.C. 20510

Bernard Sanders
332 Dirksen Senate Office Building
Washington, DC 20510

Charles Schumer
332 Hart Senate Office Building
Washington, D.C. 20510

Elizabeth Warren
309 Hart Senate Office Building
Washington, D.C. 20510